ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ

Ιούνιος 13, 2022 8:42 μμ A+ / A-

Όταν αναδείχθηκε Πρωταθλητής Β’ Κατηγορίας

ΤΗΣ Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 1945 – 1946

ΣΕ παλαιότερο αφιέρωμά μας (βλέπε εδώ), είχαμε παρουσιάσει αναλυτικά τους αγώνες που είχε δώσει ο Παναθλητικός Όμιλος Καλλιθέας Έσπερος την ποδοσφαιρική περίοδο 1947 – 1948, όπου είχε αναδειχθεί Πρωταθλητής στην Β’ Κατηγορία της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αθηνών, στην οποία εντάχθηκε το 1944.

Σήμερα, παρουσιάζουμε τους αντίστοιχους αγώνες (με ελλείψεις είναι αλήθεια, αλλά αναζητούμε συνεχώς πληροφορίες και πιστεύουμε ακράδαντα ότι σύντομα θα βρεθούν και έτσι σε επόμενο αφιέρωμά μας θα τους παρουσιάσουμε ολοκληρωμένους) που έδωσε κατά την ποδοσφαιρική περίοδο 1945 – 1946, όπου και πάλι αναδείχθηκε Πρωταθλητής Β’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Αθηνών.

Ο Π.Ο.Κ. ‘Εσπερος, ο οποίος ως γνωστόν ιδρύθηκε το 1943 κατά την περίοδο δηλαδή της Κατοχής, ως Πρωταθλητής της Γ’ Κατηγορίας της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αθηνών την ποδοσφαιρική περίοδο 1944 – 1945, προβιβάστηκε και συμμετείχε αρχικά στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας, το οποίο ξεκίνησε το φθινόπωρο του 1945 με τη συμμετοχή 12 σωματείων, αλλά έπειτα από την 4η αγωνιστική, διακόπηκε.

Τα έως τότε αποτελέσματα του Εσπέρου ήταν:

• Κυριακή 18 Νοεμβρίου 1945. Γήπεδο Ζηρινείου. Ώρα: 15:00. Διαιτητής: Ρεμούνδος.

Πανερυθραϊκός – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 1-2. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Τριμπόνιας και Αναστασίου.

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ: Κιλίμης, Καλοειδάς, Κιρτσόγλου, Καμμένος, Αναστασίου, Μαντίκας, Γεωργιάδης, Συμεωνάκης, Τριμπόνιας, Θεοδοσιάδης, Μπίνιος.

• Κυριακή 25 Νοεμβρίου 1945.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Υπεροχή Νεαπόλεως: 6-1. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν, στο 7’ ο Συμεωνάκης, στο 12’ ο Γεωργιάδης, στο 36’ ο Καμμένος, στο 42’ ο Συμεωνάκης, στο 73’ ο Γεωργιάδης και στο 82’ ο Τριμπόνιας.

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ: Κιλίμης, Καλοειδάς, Κιρτσόγλου, Αναστασίου (αρχηγός), Καμμένος, Μαντίκας, Γεωργιάδης, Συμεωνάκης, Τριμπόνιας, Θεοδοσιάδης, Μπίνιος.

• Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 1945. Γήπεδο Πανιωνίου. Ώρα: 10:00.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Αρμενική Ένωσις: 1-1.

Το Πρωτάθλημα αυτό της Β’ Κατηγορίας, διακόπηκε οριστικά και αργότερα το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Π.Σ. Αθηνών αποφάσισε τη διεξαγωγή νέου Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας, το οποίο θα ξεκινούσε την Κυριακή 20 Ιανουαρίου 1946.

Ο Έσπερος συμμετείχε στον 1ο Όμιλο του νέου Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας της παλαιότερης εν ενεργεία Ποδοσφαιρικής Αρχής της χώρας και αντίπαλοί του ήταν τα σωματεία: Ηλυσιακός, Αττικός Κολωνού, Ολυμπιάς Αμαρουσίου, Άφοβος Σεπολίων, Α.Ε. Ιεραπόλεως (η οποία αποχώρησε μετά την 5η αγωνιστική), Δάφνη Μεταξουργείου, Α.Ε. Χαλανδρίου, Αθλητική Ένωσις Αγίου Δημητρίου, Μικρασιατική Νέου Κόσμου, Πανερυθραϊκός, Αρμενική Ένωσις, Α.Ο. Κηφισιάς, Υπεροχή Νεαπόλεως, Α.Ε. Νέας Ιωνίας και Αθηναΐς Κυψέλης.

Οι αγώνες του Εσπέρου

• Κυριακή 20 Ιανουαρίου 1946. Γήπεδο Φωστήρος. Ώρα: 15:30.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Α.Ε. Χαλανδρίου: 0-1.

• Κυριακή 27 Ιανουαρίου 1946. Γήπεδο Α.Ε.Κ..

Αθηναΐς Κυψέλης – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 0-2 άνευ αγώνος, καθώς δεν προσήλθε ν’ αγωνιστεί η γηπεδούχος ομάδα.

• Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 1946. Γήπεδο Φωστήρος. Ώρα: 15:30.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Άφοβος Σεπολίων: 3-2.

• Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 1946. Γήπεδο Ζηρινείου. Ώρα: 13:45. Διαιτητής: Βατίστας.

Α.Ο. Κηφισιάς – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 1-2.

Π.Ο.Κ. Έσπερος: Τσασμελής, Κιρτσόγλου, Καλοειδάς, Αναστασίου, Καμμένος, Μάντικας, Γεωργιάδης, Συμεωνάκης, Τριμπόνιας, Θεοδοσιάδης, Μπίνιος.

• Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 1946. Γήπεδο Νέας Ιωνίας. Ώρα: 15:30.

Α.Ο. Νέας Ιωνίας – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 0-3. Τα τέρματα των Καλλιθεατών σημείωσαν οι Γεωργιάδης, Θεοδοσιάδης και Τριμπόνιας.

• Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 1946. Γήπεδο Φωστήρος. Ώρα: 15:30. Διαιτητής: Δημόπουλος.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Ηλυσιακός: 5-2. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Τριμπόνιας, Γεωργιάδης (2), Συμεωνάκης και Μπίνιος.

• Κυριακή 3 Μαρτίου 1946. Γήπεδο Φωστήρος. Ώρα: 15:30.

Μικρασιατική Νέου Κόσμου – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 0-2, παρουσία περίπου 2.000 θεατών.

• Κυριακή 10 Μαρτίου 1946. Γήπεδο Φωστήρος. Ώρα: 15:30.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Δάφνη Μεταξουργείου: 2-0. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Μπίνιος και Γεωργιάδης.

• Κυριακή 17 Μαρτίου 1946. Γήπεδο Φωστήρος. Ώρα: 15:30.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Αττικός Κολωνού: 0-1.

• Κυριακή 24 Μαρτίου 1946.

Α.Π.Ο. Ιεραπόλεως – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 0-2, άνευ αγώνος, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν αποχωρήσει από τη συνέχεια του Πρωταθλήματος, ήδη από την 5η αγωνιστική.

• Κυριακή 7 Απριλίου 1946. Γήπεδο Γυμναστικής Ακαδημίας. Ώρα: 16:00.

Αθλητική Ένωσις Αγίου Δημητρίου – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 3-3.

• Κυριακή 14 Απριλίου 1946. Γήπεδο Φωστήρος. Ώρα: 17:00.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Υπεροχή Νεαπόλεως: 2-0.

• Κυριακή 5 Μαΐου 1946. Γήπεδο Α.Ε.Κ.. Ώρα: 17:00. Διαιτητής: Παπαδόπουλος.

Π.Ο.Κ. Έσπερος – Πανερυθραϊκός: 1-0. Ο αγώνας διακόπηκε 10 λεπτά πριν από τη λήξη του, διότι ενώ ο διαιτητής απέβαλε παίκτη των φιλοξενουμένων, ο ίδιος μαζί με συμπαίκτες του, αλλά και φιλάθλους της ομάδας του που εισήλθαν εντός του αγωνιστικού χώρου, κτύπησαν το διαιτητή. Τελικά, με απόφαση της Ε.Π.Σ. Αθηνών, ο αγώνας κατακυρώθηκε στους γηπεδούχους.

• Κυριακή 12 Μαΐου 1946. Γήπεδο Πανελληνίου. Ώρα: 17:15.

Ολυμπιάς Αμαρουσίου – Π.Ο.Κ. Έσπερος: Διεκόπη.

Ο αγώνας διεξήχθη εκ νέου την Κυριακή 26 Μαΐου 1946, στο γήπεδο του Πανιωνίου με ώρα έναρξης: 16:00.

Ολυμπιάς Αμαρουσίου – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 0-2. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Θεοδοσιάδης και Διονύσης Μικέλης.

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ: Κιλίμης, Κιρτσόγλου, Καλοειδάς, Αναστασίου, Καμμένος, Μπίνιος, Γεωργιάδης, Συμεωνάκης, Τριμπόνιας, Θεοδοσιάδης, Μικέλης.

• Κυριακή 19 Μαΐου 1946. Γήπεδο Πανελληνίου. Ώρα: 17:30.

Αρμενική Ένωσις – Π.Ο.Κ. Έσπερος: 1-3. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν, στο 2ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι ο Τριμπόνιας, στο 5ο λεπτό ο Θεοδοσιάδης και στο 21ο λεπτό ο Γεωργιάδης.

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ: Τσεσμελής, Καλοϊδάς, Κιρτσόγλου, Αναστασίου, Καμμένος, Μάντικας, Γεωργιάδης, Τριμπόνιας, Θεοδοσιάδης, Μπίνιος.

Ο Π.Ο.Κ. Έσπερος κατετάγη 1ος μαζί με τη Μικρασιατική Νέου Κόσμου και έτσι η διοργανώτρια Ε.Π.Σ. Αθηνών όρισε τη διεξαγωγή αγώνα κατάταξης (μπαράζ) μεταξύ των δύο ομάδων, όπου  πριν από 76 ολόκληρα χρόνια, ο Έσπερος επιβλήθηκε με 2-1 της αντιπάλου του και αναδείχθηκε Πρωταθλητής για δεύτερη φορά μέσα στα τρία πρώτα χρόνια ύπαρξής του.

Ο αγώνας κατάταξης δόθηκε την Κυριακή 9 Ιουνίου 1946 στο γήπεδο της Α.Ε.Κ., παρουσία 1.500 θεατών και με διαιτητή τον Βατίστα.

Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν, στο 11ο λεπτό ο Θεοδοσιάδης και στο 36’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Τριμπόνιας. Ο Μποφίλιας των φιλοξενουμένων, είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1.

Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ: Κιλίμης, Αναστασίου, Καλοϊδάς, Κιρτσόγλου, Καμμένος, Μάντικας, Γεωργιάδης, Τριμπόνιας, Τότσικας, Θεοδοσιάδης, Μπίνιος.

Το πρωτοσέλιδο της εφημερίδος «Αθλητική Ηχώ» της Δευτέρας 10 Ιουνίου 1946, όπου αναγράφεται «Ο Έσπερος εκέρδισε το Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας νικήσας την Μικρασιατικήν με 2-1».

Η Πρωταθλήτρια ομάδα του Εσπέρου.

Οι Κ. Αναστασίου και Ελ. Κιρτσόγλου, με το τρόπαιο του Πρωταθλητή Β’ Κατηγορίας Αθηνών, για την ποδοσφαιρική περίοδο 1945 – 1946.

Δυστυχώς, στους αγώνες διαβάθμισης που έδωσε με τον Άτλαντα Αθηνών, ουραγό στο Πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Αθηνών, ηττήθηκε και δεν κατάφερε έτσι να ανέλθει στην Α’ Κατηγορία της παλαιότερης εν ενεργεία Ποδοσφαιρικής Αρχής της χώρας.

Μάλιστα, ούτε και ο Άτλαντας Αθηνών ανήλθε τελικά κατηγορία, καθώς αποφασίστηκε η συρρίκνωση των ομάδων που θα συμμετείχαν την επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο στην πρώτη τη τάξει Κατηγορία της Ένωσης.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ Reviewed by on . ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ Όταν αναδείχθηκε Πρωταθλητής Β’ Κατηγορίας ΤΗΣ Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 1945 – 1946 ΣΕ παλαιότερο αφιέρωμά μας (β ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ Όταν αναδείχθηκε Πρωταθλητής Β’ Κατηγορίας ΤΗΣ Ε.Π.Σ. ΑΘΗΝΩΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 1945 – 1946 ΣΕ παλαιότερο αφιέρωμά μας (β Rating: 0